Czereśnia, zwana także wiśnia ptasią bądź dziką, to roślina należąca do rodziny różowatych. Występuje na obszarach Europy, Azji Zachodniej i Kaukazu. W Polsce rośnie dziko na terenie całego kraju, jest także chętnie uprawiana jako drzewo owocowe.

Owoce czereśni, potocznie zwane po prostu czereśniami, to małe jadalne kuliste pestkowce przybierające najczęściej czerwoną barwę. Niemniej, istnieją także i odmiany, których owoce przybierają barwy żółte a nawet czarne.

Czereśnie korzystnie wpływają na pracę serca i tarczycy, a także wzmacniają stawy. Na tym zalety tych owoców jednak się nie kończą. Czereśnie, podobnie jak i wiśnie, regulują poziom cholesterolu we krwi.  Ponadto, dobrze wpływają na kondycję skóry i opóźniają proces starzenia się. Owoce czereśni doskonale nadają się jako dodatek do lodów i sałatek. Można z nich sporządzić szereg przetworów – do najbardziej popularnych należą musy, dżemy i konfitury.

Czereśnie uprawiane w Polsce to drzewa obcopylne. Mają one duże wymagania glebowe preferowane przez nie gleby to gleby żyzne, przewiewne i ciepłe o charakterze płowym i brunatnym. Bezwzględnie należy wykluczyć ziemie ciężkie i podmokłe. Należy też dodać, iż czereśnie nie znoszą mrozu.

Najpopularniejsze odmiany czereśni to: Burlat, Buttnera Czerwona, Sylvia, Kordia, Lapins, Sam, Regina, Rivan, Summit, Sam i Vega.

W naszej szkółce produkujemy różne odmiany czereśni, a są to m.in.: