Województwo podkarpackie to jedno z 16 polskich województw powstałych w 1999 roku. Położone jest w południowo-wschodniej części kraju. Graniczy z województwami: lubelskim, świętokrzyskim, małopolskim a także ze Słowacja i Ukrainą. Zajmuje powierzchnię niespełna 18 tys.² i jest to 11 wynik w skali kraju. Jeśli chodzi o ludność to mieszka tutaj ponad 2 mln osób (9. lokata w kraju). Stolicą województwa jest Rzeszów. Najważniejsze rzeki to: San, Wisłoka, Wisłok oraz przepływająca na granicy podkarpackiego oraz świętokrzyskiego Wisła. Najważniejsze miasta, które kojarzą się z województwem podkarpackim to: Rzeszów, Przemyśl, Stalowa Wola, Mielec, Tarnobrzeg, Krosno, Dębica, Jarosław, Sanok, Jasło, Łańcut, Przeworsk, Ropczyce,  Nisko, Leżajsk, Ustrzyki Dolne, Kolbuszowa, Strzyżów, Brzozów, Sędziszów Małopolski, Dynów, Głogów Małopolski i Boguchwała. Łącznie województwo liczy sobie 25 powiatów i 160 gmin.

Na terenie województwa występują 2 specjalne strefy ekonomiczne: Specjalna Strefa Ekonomiczna Euro-Park Mielec i Tarnobrzeska Specjalna Strefa Ekonomiczna Euro-Park Wisłosan. Są tu też tak zwane parki przemysłowe i technologiczne: Mielecki Park Przemysłowy, Park Przemysłowy „Stare-Miasto Park” i Podkarpacki Park Naukowo-Technologiczny. Na terenie województwa funkcjonuje największy w Polsce ośrodek przemysłu lotniczego – Dolina Lotnicza. Jest tu dużo firm związanych z przemysłem lotniczym, ośrodków naukowo-badawczych oraz rozwinięte zaplecze edukacyjne i szkoleniowe. Centrum Doliny znajduje się w stolicy woj. podkarpackiego – w Rzeszowie, a głównymi ośrodkami tego przedsięwzięcia są największe miasta przemysłowe województwa: Mielec, Krosno, Dębica, Stalowa Wola oraz Sędziszów Małopolski a także miasta spoza regionu: Bielsko-Biała i Świdnik. Główne surowce wtórne województwa podkarpackiego to: siarka, gaz ziemny i ropa naftowa. Surowce mineralne są wydobywane w górzystej, południowej części województwa. Są to przede wszystkim: piaskowce, wapienie, gipsy, glinki ceramiczne, piaski, żwiry, torf, wody mineralne i geotermalne. W okolicach Rzeszowa i Sanoka znajdują się także duże złoża gazu ziemnego. Za sprawą sporych złóż ropy naftowej są tu też 3 rafinerie: w Jaśle, Jedliczu i Gorlicach. Jeśli chodzi o transport to niedaleko Rzeszowa, w Jasionce, funkcjonuje międzynarodowy port lotniczy.

Województwo podkarpackie to nie tylko przemysł ale też i turystyka, kultura i wiele zabytków. Na Podkarpaciu znajduję się wiele zamków, pałaców i dworków. Te lokacje to m. in.: zamki w Kamieńcu-Odrzykoniu, Baranowie Sandomierskim, Przemyślu, Łańcucie, Sanoku, Lesku, Stalowej Woli, Przecławiu i Krasiczynie; pałace w Sieniawie, Ropczycach, Tarnobrzegu, Iwoniczu, Leżajsku, Mielcu, Tyczynie, Weryni, Zarzeczu; dworki w Dębicy, Wiśniowej, Boguchwale i Leżajsku. Województwo znane jest także z miejscowości uzdrowiskowych takich jak Iwonicz-Zdrój i Rymanów-Zdrój czy najmłodszy i wciąż rozwijany Latoszyn koło Dębicy. Spragnieni wypraw, świeżego powietrza mogą wybrać się w Bieszczady. Głównymi ośrodkami kształcenia wyższego są: Uniwersytet Rzeszowski oraz Politechnika Rzeszowska.