Okulizacja / oczkowanie drzew owocowych

 

Szczepienie drzew i krzewów owocowych uchodzi za najlepszą metodę rozmnażania tych roślin. To tzw. “wegetatywna metoda”, która daje znacznie lepsze i szybsze rezultaty niż np. wysiew nasion, który negatywnie wpływa na tempo pozyskiwania nowych plonów. Najbardziej popularną formą szczepienia wśród szkółkarzy-amatorów, sadowników i profesjonalnych gospodarzy szkółek krzewów i drzewek owocowych jest okulizacja.

Okulizacja drzew owocowych w województwie Podkarpackim

Prace związane z okulizacją najczęściej przeprowadza się latem lub wiosną. Zabieg ten jest łatwy do przeprowadzenia – wymaga pobrania oczka ze zrazów, które następnie przenosi się na pęd drzewa lub krzewu albo na podkładkę. Do rozmnażania warto wybrać rośliny najsilniejsze i dobrze rozwinięte – a także zdrowe.  Dzięki temu, że stosujemy pędy roślin wegetujących, nie musimy przechowywać odcinków pędu z pory jesiennej. Pozwala to na znacznie większa dynamikę prac, gdyż nie musimy planować ich z bardzo dużym wyprzedzeniem. W pierwszym roku oczka zrastają się z pędem lub podkładką – pełna wegetacja możliwa jest w roku następującym.

Istnieje kilka metod okulizacji – do najchętniej stosowanych należą metody “na przystawkę” i “w literę T”. Ta pierwsza uchodzi za najłatwiejszą natomiast druga stosowana jest dla bezpieczeństwa rośliny gdy kora szczepionego pędu łatwo odchodzi od miazgi.

Warto pamiętać, że okulizacji nie można przeprowadzać podczas suszy. Miazga roślin w tym okresie zanika, co zakończyłoby cały proces niepowodzeniem. Najlepszym momentem na szczepienie jest lato – gdy trwa wegetacja i miazga jest czynna.